سومین کنفرانس بین المللی شرق شناسی - فردوسی و فرهنگ و ادب پارسی
تماس با دبیرخانه
تلفن ثابت

دبیر خانه هند:

91-11-27666623

 دبیر خانه ایران:

00982128421405

نمابر

00982189784791

ایمیل

culturaljobs1404@gmail.com

آدرس

  Room No – 81,   Faculty of Arts,   University of Delhi,   Delhi-110007, India

 TEL:91-11-27666623

فردوسی پلی جهت انتقال هویت و فرهنگ ایرانی به دوره آرامش پس از اسلام

10 بهمن 1396

محمد رضا یوسفی؛ دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه قم؛ مولف 12 جلد کتاب دانشگاهی در تحقیق، شرح و تصحیح متون و 12 جلد کتاب در موضوع دفاع مقدس، 20 مقاله علمی و پژوهشی و 27 مقاله در همایش ها و مجری دو طرح پژوهشی در خصوص مصاحبه ای که دبیرخانه سومین همایش بین المللی شرق شناسی- فردوسی و فرهنگ و ادب پارسی با ایشان داشتند بیان نمودند هر گاه حادثه سخت و ویرانگری رخ دهد که تمام ارکان سیاسی و اجتماعی و دینی و فرهنگی یک جامعه را دگرگون کند یک نفر با از خود گذشتگی تمام، خویش را مانند پلی می کند تا جامعه از روی آن بگذری و به آرامش پس از بحران برسد.

در حملات عربهای مسلمان، فردوسی پلی شد تا هویت و فرهنگ ایرانی را به دوره آرامش پس از اسلام منتقل نماید. همان گونه که سعدی در حمله مغول چنین کاری را کرد.

اگر بخواهیم شاهنامه را در یک جمله کلیدی تعریف کنیم باید بگوییم : "شاهنامه عبارت از است از یک دوره تاریخ عمومی منظوم ایران از ورود آریایی ها تا ظهور اسلام" علی التحقیق هیچ ملتی چنین تاریخی را حتی به نثر ندارد چه رسد به شعر.

دکتر یوسفی عضو کمیته علمی همایش، اشاره داشتند که فردوسی محصول دانشگاه ایران است. ایرانی که دو هزاره تمدنی را طی کرده بود و اکنون به دست یک قوم نا متمدن تحقیر شده بود نهضت فرهنگی شعوبیه را ایجاد کرد و فردوسی به عنوان یکی از آخرین شاعرانی که گرایش شعوبی دارد شاهنامه را در پاسخ به یک نیاز عمومی سرود و همیشه مردم حامی و حافظ شاهنامه بوده اند نه شاهان. در شاهنامه استواری لفظ و در هم تنیدگی معنا در اوج صلابت حماسه چنان است که به حق باید وی را بزرگترین شاعر حماسه سرای ایران و شاهنامه اش را یکی از بهترین آثار حماسی جهان نامید.

علاقه مندان به فردوسی و پژوهش پیرامون شاهنامه برای شرکت در این همایش می توانند اطلاعات بیشتر را در پایگاه اینترنتی این همایش به نشانی www.Adabiatfarsi.comپیگیری کنند.


538
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
ورود و ثبت نام
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین