سومین کنفرانس بین المللی شرق شناسی - فردوسی و فرهنگ و ادب پارسی
تماس با دبیرخانه
تلفن ثابت

دبیر خانه هند:

91-11-27666623

 دبیر خانه ایران:

00982128421405

نمابر

00982189784791

ایمیل

culturaljobs1404@gmail.com

آدرس

  Room No – 81,   Faculty of Arts,   University of Delhi,   Delhi-110007, India

 TEL:91-11-27666623

گفت و گویی با دکتر آرش اکبری مفاخر در خصوص سومین همایش بین المللی شرق شناسی- فردوسی و فرهنگ و ادب پارسی

9 اسفند 1396

دکتر آرش اکبری مفاخر دکترای زبان و ادبیات فارسی
معاون کانون فردوسی (مرکز پژوهش حماسه‌های ایرانی) مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی در مصاحبه ای با دبیرخانه سومین همایش بین المللی شرق شناسی- فردوسی و فرهنگ وادب پارسی  به سوالات ما چنین پاسخ دادند:

 فردوسی که فارسی زبان است مانند میلیون ها فارسی زبان دیگر که در طول تاریخ آمده اند و رفته اند، چه شد که از این میان فردوسی، فردوسی شد و شاهنامه کتاب ملی فارسی زبانان؟ فردوسی که فارسی زبان است مانند میلیون ها فارسی زبان دیگر که در طول تاریخ آمده اند و  رفته اند، چه شد که از این میان فردوسی، فردوسی شد و شاهنامه کتاب ملی فارسی زبانان؟

فردوسی به واسطه شناخت درستی که از زمان و نیاز آن روز کشور داشت توانست شاهکاری بی‌نظیر به وجود آورد که آرزوی ایرانیان در آن روزگار و تاریخ ایران بود. از این رو فردوسی با زنده کردن تاریخ و فرهنگ گذشته ایران توانست هویت ملی و فرهنگی ما ایرانیان را بازسازی کرده و کشور ما را در طول تاریخ بیمه کند. شاهنامه نیز با زبان سهل و ممتنع توانست در دل همه اقشار ایرانیان نفوذ کند و مهمترین وسیله برای تبلیغ ملیت و فرهنگ ایرانی باشد. در ادامه خبرنگار از ایشان سوال نمودند که فردوسی یک حماسه سراست و شاهنامه او آکنده از حوادث و حماسه است، چرا باید یک کتاب حماسی برای ایرانی ها تا این حد اهمیت پیدا کند و عمری بدین درازی یابد؟

اصولا اثر حماسی مهمترین نیاز یک کشور پس از شکستهای سنگین و به خطر افتادن ملیت آنان است. حماسه‌ها مهمترین دستاویز قوم شکست خورده است که می‌تواند گذشته آنان را بازسازی کند و نوید آینده بهتر به آنها بدهد از این رو شاهنامه کتاب بیم و امید ایرانیان است.

علاقه مندان به فردوسی و پژوهش پیرامون شاهنامه برای شرکت در این سومین همایش بین المللی شرق شناسی، فردوسی و فرهنگ و ادب پارسی هند می توانند اطلاعات بیشتر را در پایگاه اینترنتی این همایش به نشانی www.Adabiatfarsi.com و کانال تلگرامی @IAMECCA دنبال کنند.


488
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
ورود و ثبت نام
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین